Yaza Formda Girmek İçin Yapılması Gerekenler

By

Yaz aylarına girmiş olduğumuz şu günlerde herkes harıl harıl forma girme ya da kilo verme derdinde. İnsanlar, bütün kış almış oldukları fazla kiloları verebilmek adına yoğun çaba harcıyorlar. Kısa sürede sağlıklı kilo vermek gerçekten oldukça zordur. Yine de disiplinli bir beslenme, yaşam ve spor programıyla bunun üstesinden gelebilirsiniz. Özellikle tatilcilerin kilo vermek ve forma girmek için yoğun çaba harcadığını görüyoruz.

Kilo Vermek İçin Nasıl Bir Beslenme Programı Uygulanmalı?

Amacınız kilo vermek ve yaza formda girmekse sevdiğiniz bazı besinlerden bir süreliğine uzak durmak zorunda kalabilirsiniz. En azından bir süre tatlı, hamur işi ve yağdan uzak durmanız gerekecek. Daha çok protein ve lif ağırlıklı beslenmeniz gerekiyor. Yağ ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye devam ettikçe kilo sorununuzu çözmek imkânsız olacaktır.

 

Kilo vermenin mantığı aslında gayet basittir. Gün içerisinde aldığınız kaloriden fazlasını tüketmeli ya da tükettiğinizden daha az kalori almalısınız. Böylece kilo verme işini kendiniz için daha kolay hale getirebilirsiniz. Yediklerinizi kalori açısından hesaplamanız hem programlı bir şekilde zayıflamanıza; hem de psikolojik olarak kendinizi bu işe alıştırmaya yardımcı olacaktır. Örneğin; marketten herhangi bir gıda ürünü alacağınız zaman besin değerleri listesine mutlaka bakınız. Alacağınız gıdaların protein açısından zengin, karbonhidrat ve yağ açısından ise düşük seviyede olmasına dikkat ediniz. Yağlı ve karbonhidratlı besinler, ne yazık ki kilo vermenizin ve forma girmenizin önünde büyük bir engeldir. Hayatınızdan bu tür besinleri elinizden geldiğince çıkarmaya çalışın. Daha çok protein, baklagil ve lif ağırlıklı beslenmeye özen gösteriniz.

Spor yaptığınızda ya da herhangi bir şekilde hareket ettiğinizde ilk olarak karbonhidratlar enerji tüketimine katılacaktır. Dolayısıyla karbonhidrat alımını kıstığınız zaman karbonhidratlardan sonra enerji tüketimine katılan yağları harekete geçirmiş olursunuz. Böylece kilo verme işi çok daha kolay bir iş haline gelecektir. Amaç, elinizden geldiği kadar düşük karbonhidrat ve yağla beslenmek olmalıdır. Yine de bunları belli bir ölçüde almanız yararınıza olur. Aksi takdirde vücudunuz kıtlık moduna girerek yağları depolamaya başlar, bu da istediğiniz sonuca ulaşmanızı daha da geciktirir.

Sporun Zayıflama ve Formda Kalma Üzerindeki Etkisi

Zayıflamak ve forma girmek istiyorsanız bu işi yalnızca beslenme programlarıyla çözemezsiniz. İşim mantığı yalnızca az ya da dengeli beslenmek değil; aynı zamanda bunu sporla desteklemektir. Spor yaparak yağlarınızı yakabilir ve daha derli toplu bir fiziğe sahip olabilirsiniz. Eğer protein ve lif ağırlıklı beslenirseniz, enerji harcadıkça yağlarınızdan kurtulursunuz ve daha çok kas ağırlıklı bir vücuda sahip olursunuz.

Spor, genel bir kavramdır ve bunu kendinize göre çeşitlendirebilirsiniz. Yine de daha çok fitness, yüzme, yürüyüş, hafif tempo koşu, dağcılık, tenis, voleybol ve basketbol gibi spor türlerini tercih etmenizi öneririz. Spor yaparken kendinizi çok hırpalamamaya özen gösteriniz. Eğer nabzınızı çok fazla yükseltirseniz proteinlerinizi yani kaslarınızı yakmaya başlayabilirsiniz. Bu sebeple hızlı tempo yürüyüş ya da koşu yerine hafif tempo yürüyüşü tercih ediniz. Uzun vadeli; fakat kısa tempolu yürümek, yağlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Spor yaparken sizi gaza getirebilecek müzikler dinlemeniz, bir partner ya da eğitmen eşliğinde çalışmanız ve belli bir program dahilinde çalışmanız, daha iyi sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Suyun Zayıflama İçin Önemi

Su, zayıflamak isteyenlerin en fazla başvurduğu yollardan biridir. Günde en az 2,5 litre kadar su tüketmeniz, yağlarınızı yakmanıza ve zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca temizleyici etkisi sayesinde başta böbrekleriniz olmak üzere iç organlarınızın temizlenmesini de sağlar. Su, iyi bir antikor olma niteliği taşımaktadır. Vücudunuzdan mikropları atarak daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmanıza yardımcı olur. Dolayısıyla zayıflama aşamasında su tüketimine dikkat etmenizde fayda vardır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like