tuzsuz şampuan nedir

Tuzsuz Şampuan Nedir? Faydaları Nelerdir?

By

Şampuan satışlarında içerisinde paraben, sülfat, SLS barındırmayan şampuanlar sürekli raflarda bulunmaktadır. Peki, daha öncesinde siz; tuzsuz şampuan hakkında bir şey duymuş muydunuz? Ne zamandır popüler olduğunu biliyor musunuz?

tuzsuz şampuan

Tuzsuz Şampuan Ne Yapar?

Kişisel bakım ürünleri satışı yapan mağazaların raflarında yerini almış olan ve adını sürekli duymuş olduğumuz kimyasal madde katkısız şampuanlarda dahi belli bir oranda tuz içermektedir. Şampuanların içerisinde bulunan bir miktar bile olsa tuzlar, saçı yıpratmakta ve doğal dokusunu bozmaktadır. Tuzsuz şampuan saç derisine onarıcı bakım yapar ve saç tellerini kirlerden arındırır.

Tuzsuz şampuanın faydalarını içeren kıymetli bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Tuzsuz şampuan saça ne gibi katkılar sağlıyor? Tuzsuz şampuanın saça faydaları nelerdir? Gelin hep beraber, bir göz atalım!

Tuzsuz Şampuanın Faydaları

tuzsuz şampuan faydaları
tuzsuz şampuan faydaları nelerdir
  • Saç Derisine ve Saç Tellerine Nem Kazandırır

Bayanlarda saç, en önemli ve ciddi aksesuarıdır. Bu bakımdan sağlıklı ve güçlü saçlar vazgeçilmezimizdir. Ancak saç bakımında en önemli noktalardan birisi şampuan seçimidir. Tuzsuz şampuan saç bakımında öncelikli tercih edilmesi ihtiyaç duyulan bir şampuan türüdür. Piyasada farklı süslü renklerle ve abartılı içeriklerle karşımıza çıkan şampuanların içinde tuz dâhil olmak üzere pek çok kimyasal bulunmaktadır.

Tuzsuz şampuan saçı kökten uca besler ve saç derisine nemli bir doku kazandırır. Saç derisinin kuru olması demek kepekli saç görünümüne zemin hazırlamak demektir. Bu nedenle saç derisi her daim nemli tutulmalı ve saça uygun şampuan kullanılmalıdır.

  • Boyalı Saçlar İçin Güzel Bir Tercihtir

Hammaddesinde biraz bile olsa tuz bulunduran şampuanlar, boyalı saçların çabuk renginin açılmasını ve boyanın hızlı bir şekilde akmasını sağlar. Tuzsuz şampuan ise saçtaki boyaya ne olursa olsun zarar vermez bir tek saçtaki kiri arındırır. Boyalı saçlar süre geçtikte saçtan akmaya başlar ancak tuzsuz şampuan bu müddetin uzamasına destek sunar.

evde saç bakımı
evde saç bakımı nasıl yapılır, saç bakımı
  • Keratin Bakımı

Tuzsuz şampuanın önemli gördüğümüz bir diğer faydası ise bir nevi keratin bakımı yapmasıdır. Saçların çabuk yıpranması, canlılığını yitirmesi veya kırılması şeklinde negatif faktörler keratin bakımından yoksun saçlarda görülür. Tuzsuz şampuan saça extra keratin bakımı yaparak saçların saça istenilen canlılığı ve parlamayı kazandırır.

  • Saç Kremi Kullanmasanız Bile Kafidir

Çoğunlukla saçların kuru olması ve saç telinin ince olması nedeniyle saçları taramak için çeşitli saç kremleri satın alırız çünkü saç kremine ihtiyaç duyarız. Sadece tuzsuz şampuan kullanmak saçı yumuşatacağından dolayı saçınızı saç kremi kullanmadan gönül rahatlığıyla tarayabilirsiniz.

tuzsuz şampuan yararları

Tuz ve Saç İlişkisi

Tuz, hem saçları derinlemesine temizlemekteyken, hem de da saçları sertleştiriyor ve kurutuyor. Sülfat içeren şampuanlar içerdiği tuz ile de saçlarınızın zayıflamasına niçin olur. Tuzlu şampuan bununla birlikte saç derisini de aşındırıyor. Ne yazık ki boyalı saçlarda ise rengin akmasını hızlandırıyor. Saç derisini hassaslaştıran sülfatlı şampuanlar sebebiyle kızarıklık, kuruluk ve kaşıntı benzer biçimde problemler da yaşayabilmeniz muhtemeldir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like