Metebolizma Nedir, Nasıl Hızlandırılır?

By

Metabolizma Nedir?

Metabolizma hızı, vücut organlarının işlevlerini sürdürebilmesi için gün boyu gereken minimum kalori miktarıdır. Başka bir deyişle vücudumuzun ne kadar kalori yaktığını ifade eden bir terimdir.

Metabolizma hızı ne kadar yüksekse vücut temel fonksiyonlarını gerçekleştirmek için o kadar fazla enerji harcamaktadır. Bir başka deyişle, metabolizma hızı ve kilo verme süreci arasında doğrusal bir bağlantı vardır ve metabolizma hızı arttıkça kişinin kilo vermesi kolaylaşır.

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

Bazı kişiler genetik olarak metabolizmalarının yavaş olduğunu bu sebeple kilo almaya meyilleri olduğunu iddia etseler de maalesef durum böyle değil. Özetle kimse yavaş metabolizma kurbanı değil, metabolizma hızınızı arttırmak tamamen sizin elinizde. Yapılan yeni araştırmalara göre metabolizmayı yanıltmak ve hızlandırmak mümkün. Peki nasıl? Metabolizmayı hızlandırma yöntemleri nelerdir?

  • Koşarken, yürürken, yüzerken kısacası spor yaparken hızınızı değiştirin. Örneğin 5 dakika normal tempoda yürüyün 1 dakika koşun, tekrar 5 dakika normal hızda yürüyün ve 1 dakika daha koşun. Böylece daha çok enerji harcamış olursunuz ve metabolizma hızınız da artar.
  • Omega 3 takviyesi alın, Omega 3 kan şekerini dengeler, leptin direncini azaltır .
  • Ağırlık çalışın ve kas yapın. Her ne kadar kas yağdan ağır olsa da daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar ve vücut dinlenir halde olsa da daha fazla kalori yakar.
  • Günlük aldığınız kaloriyi tamamen kesmeyin. Diyet yapanların en çok yaptıkları hatalardan biri de diyete girer girmez aldıkları kalori miktarını ciddi anlamda düşürmektir. Eğer birden, çok az kalori almaya başlarsanız; metabolizmanız yağ yıkımını durdurur. Aldığınız kalori miktarını yavaş yavaş azaltırsanız metabolizmanızın böyle bir önem almasını engellersiniz.
  • Kahvaltı öğününü kesinlikle atlamamalısınız ve erken saatlerde kahvaltı yapmaya özen göstermelisiniz. Kahvaltıda dengeli beslenirseniz metabolizmanız uyanır ve kalori yakmaya daha erken başlarsınız.
  • Sağlıklı atıştırmaları hayatınıza sokun. Öğünler arasında küçük atıştırmalıklarla; sağlıklı besinler olmaları koşuluyla, aşırı acıkmanın ve bir sonraki öğünde çok yemenin önüne geçersiniz. Metabolizmanız da ara öğünlerle çalışmaya devam eder.
  • Trans yağlardan uzak durmak gerektiği her zaman söylenir ancak neden? Çünkü trans yağlar metabolizmanın yağ yakma becerisini azaltır. Üstelik insülin direncini arttırarak kilo alınmasına da sebep olur.
  • Su içmek metabolizma hızını arttırır. Vücut susuz kalırsa iştahı arttırır ve zihninizde susuz değil aç olduğunuz yanılgısına sebep olur. Su içmek ve enerji harcanması üzerine yapılan araştırmalarda su tüketimi arttıkça daha çok kalori yakıldığı görülmüştür.
  • Stresten uzak durun. Stres ve metabolizma hızı arasındaki bağlantı için geçmişe dönmek gerekiyor. İlk insanlar yemek bulamadıkları zaman strese giriyorlardı; bu onlar için iyi bir şeydi çünkü hayatta kalma mekanizması devreye giriyor ve metabolizma enerji ihtiyacı için yağ depoluyordu. Her ne kadar stres yaptığımız konular farklılaşsa da bedenimiz ve metabolizmamız aynı. Bizim vücudumuz da stresli zamanlarda hayatta kalma mekanizmasını devreye sokuyor ve yağ yakımını durduruyor. Bu yüzden stresten uzak durmaya, duramıyorsanız da yoga gibi rahatlatıcı egzersizler yoluyla metabolizmanızın önlem almasını durdurabilirsiniz.

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizmayı hızlandırma yöntemleri arasında beslenmeye dikkat etmek ve metabolizmayı hızlandıran besinler tüketmek önemli bir yer teşkil etmektedir. Peki metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir? 

Acı Biber: Acı biber metabolizma hızını arttırır, tokluk hissini arttırır. Öğünlerde acı biber tüketildiğinde gün boyu yakılan kalori miktarı artacaktır. 

Yeşil Çay: Günde birkaç fincan şekersiz yeşil çay tüketildiğinde, vücut daha çok kalori yakar ve yağ yakımı hızlanır. Vücut sıcaklığını arttıran Fenol adındaki bileşikler ve kafein içeren yeşil çay metabolizmayı hızlandıran bitkiler arasında yer almaktadır. 

Protein içeren gıdalar: Proteinin sindirimi karbonhidratla kıyaslandığında daha uzun sürdüğü için, protein ağırlıklı beslenen kişilerin tokluk süreleri daha uzundur. Protein sindirilirken ihtiyaç duyulan enerji fazlalaştığı için vücut daha çok enerji harcamak durumunda kalır ve metabolizma hızı artar. Yumurta, süt, peynir, tavuk, balık, hindi ve kırmızı et tüketimi vücudun hem kas dokusunu arttırmasına, hem önemli vitaminleri almasına hem de metabolizma hızının artmasına sebep olur.

Lifli Gıdalar: Lifli gıdaların tüketilmesi, sindirimin daha uzun sürmesini, vücudun sindirim için daha çok enerji harcamasını ve metabolizma hızının artmasına yol açar. Lifli gıdalar suda çözünebilir ve suda çözünemeyen lifli gıdalar olarak ikiye ayrılmaktadır. Suda çözünen lifli gıdalar arasında tam tahıllar, meyve, baklagiller, domates, kabak ve patates gibi besinler yer alır. Suda çözünemeyen lifli gıdalar arasında ise soğan, üzüm, ceviz, mercimek, müsli, havuç ve fıstık gibi besinler bulunmaktadır.

Tarçın: Antioksidan özelliği olan, enfeksiyonları önleyen, kanser ve kalp krizi riskini azaltan tarçın aynı zamanda insülin direncini azaltarak kandaki şeker oranını azaltır. Tüketildiği zaman tokluk hissi verir ve vücut ısısını yükselterek metabolizmayı hızlandırır.

Zencefil: Beyin fonksiyonlarını arttıran, kanser önleyici etkisi olan, kolesterol seviyesini düşüren, mide ağrılarına iyi gelen ve kan şekerini düşüren zencefil, aynı zamanda vücut ısısını yükselterek metabolizma hızını arttıran gıdalar arasında bulunmaktadır.

Kahve: Yapılan araştırmalar sonucunda kahvenin içindeki kafeinin metabolizmayı yeşil çay kadar hızlandırdığını ve yağ yıkımını arttırdığını göstermiştir. Şekersiz ve kremasız kahve tüketimi metabolizma hızının artmasına ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like