karbonatla diş beyazlatma

Karbonatla Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır? Yöntemleri ve Zararları

By

 

 

 

karbonatla diş beyazlatma
karbonatla diş beyazlatma nasıl yapılır

Karbonatla Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır, Yöntemleri ve Zararları

Gülümsemek, gülebilmek… beyaz dişleriniz olmasaydı ne anlam ifaderdi? bir anlamı olur muydu sarı dişlerle gülebilmenin? gülümseyebilmenin? Kimse gülümsediğinde her gün onlarca kahve, çay ve 2 paket sigara içmekten sararmış, şeker ve çikolata yemekten çürümüş dişlerinin gözükmesinden hoşlanmaz. Şayet bunların yanında özgüvenli de değilseniz, güldüğünüzde ağzınızı kapatmak zorunda da kalırsınız… özgüven sorunu olmayanlar dişleri beyaz olanlar da okumaya devam etsin çünkü bu yazıda fazlası var. Az sonra okuyacaklarınız ile dişlerinizi evde pratik ve kolay yöntemlerle beyazlatacaksınız. Sadece beyazlamayacak, artık dişleriniz parlayacak! 🙂 Beyazlatmayı öğreteceğiz ama dişlerinizi fırçalamayı yine de ihmal etmeyin, takipte kalın!

Karbonatla Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Sihirli parmaklarımız ile sadece karbonat kullanarak parlatacağız dişlerimizi. İşaret parmağımızın ucuna küçük bir dil darbesi vuruyoruz. Parmağımızı karbonata dalıyoruz. Parmağımıza yapıştığı kadar karbonatı alıp dişlerimizi fırçalar gibi parmağımızla ovalıyoruz. Kendi parmağından tiksinenler olmayacaktır herhalde, siz sormadan ben söylemek istiyorum diş fırçasıyla da yapabilirsiniz varsa diş fırçası kullanılabilir ama parmak ile daha iyi verim alabilirsiniz. 🙂

karbonatla diş beyazlatma nasıl yapılır

Dikkat Edilmesi Gerekebilir!
Dikkat edilmesi gereken 5 nokta belirledik.

O gün için, yemek yemeyi bırakacağınız saatte karbonatla diş beyazlatma tarifini uygulayın. Uyguladıktan sonra yemek yemeyin.
Diş minelerinizin asitten dolayı zarara uğraşmaması için işaret parmağınızla veya diş fırçasıyla temizlediğiniz dişlerinizi güzel bir şekilde bol suyla yıkayın.
Karbonatı dişlerinizde 2-3 dakikadan fazla tutmayın.
Karbonatı fazla sürmeyin. Parmağınızın aldığı kadar veyahut diş fırçasına diş macunu sürer gibi kullanın.
Dişlerinizin her yerine sürdüğünüzden emin olun.

Ekstra Güç: Karbonat Tuz Sirke!

Sadece karbonatı kullanıp diş beyazlatmayı anlattık. Şimdi sırada ekstra güç paketini öğretmekte. Tuz ve sirke ile neler değişir tahmin edebiliyor musunuz?
Sirke olarak elma sirkesini tercih edeceğiz, elma sirkesini seçme sebebimiz ise ağız içindeki bakterileri bir çırpıda temizlemesidir. Bakterileri temizlerken, aynı zamanda bizim karbonat ile beraber beyazlatmaya da başlıyorlar. Çok sağlam beyazlatıcı, parlatıcı bir maddeye bürünüyor.

Elma sirkesi ve karbonat karışımının hazırlanışı ve uygulanışı;

1 çay kaşığı karbonat
birkaç damla elma sirkesi

Macun kıvamına gelinceye dek karıştırmaya devam edin. Hemen ardından bu karışımı, bu sefer parmaklarla değil diş fırçasıyla nazik bir şekilde uygulayın.
Etkisini siz de farkedin!

diş beyazlatma

Karbonatla diş beyazlatmanın zararları var mı?

İçtiğimiz, kullandığımız, yediğimiz ve en sonunda dışkıladığımız her şeyin vucütta olumlu olumsuz etkisi elbette oluyor. Nitekim karbonatın yararının yanında, zararının da olduğunu söylemeden edemeyeceğiz. Bazı doktorlara göre dişleri parlatmak için kullanılan karbonat, dişleri parlatmanın yanı sıra dişlerde birtakım kazınma meydana getirdiğini söylüyor. Kazınmanın meydana gelmesi de diş sağlığını olumsuz yönden etkiliyor. Daha fazla tahribat oluşturur mu? Karbonat uzun vadeli ya da aşırı dozda kullanıldığında (bir dış fırçasına macun dozu standarttır.) her şeyin fazlası zarar tabiriyle bazı tehlikeli durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Bu sebeplerden ziyade, karbonatla diş beyazlatma, potasyum miktarı düşük olan insanlara tavsiye edilmemektedir. Bunun sebebi karbonatın potasyum miktarını biraz da olsa düşürebilme ihtimalinin her zaman var olacağıdır. Potasyum miktarının düştüğünü nasıl anlarsınız? hemen sıralayalım.

halsizlik
dayanıksızlık
uyuşma
karıncalanma
kabızlık
kusma
hızlı kalp atışları
şaşkınlık
sersemleme

gibi durumları, belirti bulguları kendinizde gördüğünüz anda potasyum miktar düşüklüğünün ortaya çıktığının farkına varmalısınız.

Ayrıca, hamile bayanların karbonat kullanması sakıncalı olduğu da söylenmektedir. Bunun sebebi karbonatın bebeğe zararının veya yararının ne olacağının bilinmemesidir. Bu sebepten anne, karnında bebek taşıyorsa işi riske atmamalı ve karbonat kullanmamalıdır. Bu tarz durumlarda mutlaka doktoruna danışmalıdır. Hamile bayanlar diye bahsettiğimiz gruba emziren bayanlar da dahildir.

Karbonat ile diş beyazlatma/parlatma ne kadar sıklıkta kullanılmalı?

10 gün boyunca bu uygulamaya günde bir defa yapılacak şekilde her gün aralıksız devam edin. Bahsettiğimiz şekilde yatmadan önce yemek yemeyi bıraktığınızdan emin olduktan sonra işlemi uygulayın. 2 haftaya kadar devam edebilirsiniz.

1 Comment
  1. Soner 2 sene ago
    Reply

    Teşekkürler.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like