hafızayı güçlendiren besinler nelerdir

Hafızayı Güçlendiren Besinler Nelerdir?

By

Kaliteli ve gerçekten kuvvetli olan insan hafızası, unutkanlık, hatırlamak, kaygılı olmak durumunu azaltmak için çok büyük etkendir. Bundan dolayı, sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. B vitamini, omega 3 ve folik asit açısından zengin bir beslenme programı ile, hafızayı güçlendirmek mümkün ve oldukça kolaydır.

Hafızayı Hangi Besinler Güçlendirir?

hafızayı güçlendiren besinler nelerdir
hafızayı güçlendiren besinler nelerdir, hafıza güçlendirme

Yumurta ile beslenerek hafıza güçlendirmek: kaliteli protein ihtiva eder. Folik asit, magnezyum, çinko ve çeşitli vitamin, mineral içeriği ile güçlü bir bellek için tüketilmelidir.

Balık yiyerek hafıza güçlendirmek: omega-3 açısından zengin olan balık, haftada minimum 2 kere tüketilmelidir. Sardalya, somon, ton balığı bellek güçlendirmek için önemli ve ne olursa olsun tüketilmesi gereken balık türleridir. Daha çok kızartma olarak değil de, ızgara ya da buğulama şekilleri tercih edilmelidir.

Yoğurt ile beslenerek hafıza güçlendirmek: B vitamini açısından çok varlıklı bir probiyotiktir. Bağışıklık sistemini korur, beynin sağlıklı çalışmasını destekler. Günde en az bir kâse yoğurt ya da ayran tüketmek te güçlü bir bağışıklık sistemi ve güçlü bir bellek için gereklidir.

Badem yiyerek hafıza güçlendirmek: Soğuk bir kış akşamında, yani şu sıralar aç dizini izle, yanında göm bademini 🙂 B vitamini, folik asit ve mineraller açısından zengindir. Gün içinde kahvaltıda veya ara öğünlerde ortalama 10 adet tüketmek hafızayı güçlendirmede etkili olacaktır.

Yeşil çay içerek hafıza güçlendirmek: Flavonoidler ve folifenoller içerdiği için hafızanın gelişmesini ve güçlenmesini sağlar. Hafızayı negatif olarak etkileyen bazı enzimlerinde azalmasında tesiri fazladır. Alzheimer hastalığında da hafıza güçlendirici tesiri bulunmaktadır.

hafızayı güçlendirmek
hafızayı güçlendirmek

Anlayacağınız, bazı besinleri yiyip içerek hafıza güçlendirebilmek cidden kolay şu zamanda 🙂

Peki, süslülerin sözlüğünde bazı süslüler bu duruma ne diyor?

-k vitamini bakımından zengin brokoli, kuşkonmaz ve ıspanak gibi sebzeler beyin gücünü arttırarak hafıza ve konsantrasyon gibi fonksiyonlarını geliştirir.

-b vitamini ve folat açısından zengin ıspanak, diğer yapraklı sebzelerle birlikte hafızayı güçlendirmek için kullanılabilir.

-kabak çekirdeği ve ay çekirdeğinde bulunan mineraller, kavrama yeteneğini geliştirerek uykusuzluğa iyi gelir, daha net bir düşünce akışına yardımcı olur.

-b6, b12 vitaminleri ve folik asit içeren esmer pirinç, kepek ekmeği ve yulaf gibi kepekli tahıllar belleği korurken konsantrasyonu arttırır.

-organik yoğurt, yağsız süt ve az yağlı peynir yüksek protein miktarlarıyla vücut dokularının gelişmesine yardımcı olur ve odaklanma ile hafızayı geliştirir.

-yüksek kakao içeren siyah çikolata beyin reseptörlerini aktive eden endorfin salınımını artırır. endorfin arttıkça konsantrasyon artar ve ruh hali yukarı taşınır.

-antioksidan bakımından zengin olan yaban mersini, çilek, böğürtlen, hücre hasarına neden olan serbest radikallere karşı beyni korur.

-28 gramındaki 4915 miligram omega 3 ile chia tohumudur. her gün bir yemek kaşığı chia’yı smoothie’lerinize, yulaf ezmenize veya yemeklerinizin içine katabilirsiniz.

balık ve ceviz başı çeker hafızayı güçlendirmede.

-omega3 hafızayı güçlendirmede en etkili gıda takviyesidir. özellikle epa oranı yüksek takviyeler tamamen hafızayı güçlendirmeye yardımcıdır.

hafızayı güçlendiren besinler nelerdir

Peki, Süslülere Göre: Hafızayı Güçlendiren Diğer Yöntemler Nelerdir?

Sözlükteki süslülerin bazı yorumları şunlardır;

ben şunu farkettim; eğer sürekli telefon, internet, sosyal medya ile uğraşıyorsanız zihin gereksiz bir ton bilgiyle doluyor asıl işinize yarayacak bilgileri öğrenemiyorsunuz, zihninize girmiyor. özellikle sınav zamanı telefonla çok meşgul olmamak lazım. ders çalışmaya başlayacağınız zaman telefonu ya kapatın ya da sizden oldukça uzak bir yere, dolabın içine falan koyun. çünkü 2 dakika derse bakılıyorsa 10 dakika internete bakılıyor. ben bu dediğimi şu sıralar uygulamaya çalışıyorum daha iyi anlar oldum, keşke daha önce keşfetseydim. düzenli tekrar yapmak da çok önemli bence ama onu daha uygulayamıyorum. yapsam süper olacak.

besinlerle hafıza güçlendirme
besinlerle hafıza güçlendirme, hafıza güçlendirme, hafıza nasıl güçlendirilir?

bir balık hafızalı olarak hiçbir fikrimin olmadığı yöntemlerdir. belli aralıklarla doktor kontrolünden geçen biriyim, kan değerlerim normal, b grubu vitamini eksikliğim yok. buna rağmen okuduğum kitapları, izlediğim filmleri, bunların içindeki karakterleri, yerleri, diyalogları, akademik alanımla ilgili ders konularımı üstünden uzun bir zaman geçmeden unutan biriyim. bu sebeple sınavlarda da oldukça zorlanıyorum, öğrendiğim bilgiler bazen sınavda aklıma gelmeyebiliyor. sanki bugüne kadar aklımda biriktirdiğim her şey belli bir düzen içinde kafamın içine yerleşmemiş de havada uçuşuyor gibi.

sudoku ve bulmaca da iyi bir seçenek. hem zevkli hem de beyin egzersizi için fevkalade!

Peki, Unutkanlığın Sebepleri Nelerdir?

unutkanlık sorunu
unutkanlık sorunu nasıl çözülür, unutkanlıktan kurtulma

Bir şeyleri hatırlamakla ilgili güçlük çekenler sadece yaşlılar değildir. Daha delikanlı zamanlarında olan kişiler de cüzdanlarını bıraktıkları yeri, çevrelerindeki birisinin ismini, dün ne işle uğraştıklarını, bugün ne yapacakları şeklinde çeşitli şeyleri hatırlamakta zorluk çekebilirler.

İlaçlar Unutkanlık Sebebi Olabilir!
Antihistaminik ilaçlar, uyuşturucu tesiri olan ilaçlar, diyet ilaçları ve kan basıncını dengelemek için kullanılan ilaçlar beyin fonksiyonlarını yavaşlatır. Bu nedenle, bu tür ilaçlar hafızadaki bazı bilgilerin kaybolmasına neden olur.

Hormonal Değişimler Unutkanlık Sebebi Olabilir!
Bu vaziyet hamilelik, menopoz benzer biçimde nedenlerden yada hormonların etkilenmesine (kullanılan ilaçların da etkisi olabilir) yol açan başka sebeplerden de kaynaklanabilir; ancak bu gayet düzgüsel bir durumdur.

Uykusuzluk Unutkanlık Sebebi Olabilir!
Yeteri kadar dinlenemediğiniz zamanlarda bazı şeyleri anlamakta kuvvetlik çektiğinizi, zihninizin ve reflekslerinizin yavaşladığını fark etmişsinizdir. 6 saatten azca uyuyor veya her gece şafağa kadar oturuyorsanız uyku probleminiz olabilir, dikkatli olun!

Yüksek Tansiyon Unutkanlık Sebebi Olabilir!
Yüksek tansiyon problemi yaşayan insanların 45 yaşından sonrasında algılama ve hafızayla ilgili problemler yaşfakat ihtimalleri daha fazladır. Bunun sebebi beyindeki küçük kılcal damarların zaman içinde zayıflamasıdır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like