cilt bakımı

Sağlıklı ve Güzel Bir Cilde Sahip Olmanın Yolları

By

Sağlıklı ve Güzel Bir Cilde Sahip Olmanın Yolları – Neler Yapılmalı?

Bakımlı ve güzel bir cilde kim sahip olmak istemez? Özellikle bayanlar tarafından bu konuya karşı çok hassas davranılmakta, aynı zamanda ise önem verilmektedir. Peki, özellikle bayanlar için bu kadar önem arz eden güzel bir cildin sırları nelerdir?
Günümüzde karşı cinste aradığımız en büyük özelliklerden bir tanesi ise ‘’bakımlı’’ olmaktır. Nasıl saçlarınıza veya tırnaklarınıza düzenli bakımlar yapıyor, sürekli kontrol ediyorsanız cildiniz için de aynı şekilde düzenli ve sık bakımlar yapmalı gerekirse uzman desteği almalısınız. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için bir bilginiz yok ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sizler için evde uygulayabileceğiniz 15 adet pratik bilgiyi hazırladık. Hazırladığımız listedeki adımları uygulayarak sizlerde sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

güzel bir cilde sahip olmanın yolları

Güzel Bir Cilt İçin 15 Bilgi

Yüzünüzden veya cildinizden memnun değil misiniz? Cildinizi iyi bir bakım ile yeniden canlandırabilir, güzel bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Cildinizde ki yağlardan veya kuruluktan şikayetçi iseniz alt kısımda bulunan tavsiyelerimizi tek tek uygulayabilirsiniz. Ayrıca cildinizde ki solgunluktan veya kaşıntılardan rahatsız iseniz vereceğimiz adımları uygulamanız halinde henüz bir değişiklik yaşanmamış cildiniz için uzman bir doktor eşliğinde tedavi olmanızı tavsiye ederiz.

temiz cilde sahip olmak

 • Cildinizi Uyku ile Besleyin.
  Cildinizdeki kırışıklıklardan muzdarip olmuş ve bıkmış olabilirsiniz. Ne yapacağınız hakkında bir fikriniz yok ise bunun en büyük nedeni “uykusuzluk’’ olabilir. Günlük olarak 7-8 saat ideal bir uyku boyutu ile cildinizdeki sarkmalardan ve kırışıklıklardan kolayca kurtulabilirsiniz.
 • Ufak Masajlar Yapın.
  Uykuya dalmadan önce cildinizi güzelce temizleyebilir, sonrasında ise yardımcı kremler ile ufak ufak cildinize masajlar yapabilirsiniz. Bu masajlar sayesinde cildinizdeki ölü cilt hücrelerini canlandırabilir ve sağlıklı bir görünüm elde edebilirsiniz.
 • Turunçgiller Tüketin.
  Portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi turunçgilleri tüketmek detoks etkisi yaratacağından cildinizde yenileme etkisi oluşturacaktır. Ayrıca limonun tüm faydalarından yararlanmak adına kabuklarını cildinize sürebilir, kendisini tüketerek ise organlarınız için sağlıklı bir adım atabilirsiniz. Aynı şekilde portakal tüketimi ile vücudunuzun C vitamini seviyesini yükselterek yaralarınızın hızlı kapanmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Seks Hayatını İhmal Etmeyin.
  Düzenli ve sık aralıklar ile seks yapmanın vücudunuzdaki faydaları anlatmak ile bitmeyebilir. Seks esnasında üretilen endorfinin yararlarından bir tanesi ise cilt sağlığında önemli bir rol oynamasıdır. Sağlıklı bir cilt için sık ve düzenli aralıklar ile seks yapmayı ihmal etmemelisiniz.
 • Siyah Noktalarınızı Temizleyin.
  Siyah noktanın cilt üzerindeki kötü görüntüsünü herkes bilir. Bundan ötürü güzel bir cilde sahip olmak için sürekli cildinize temizlik yapmalı ve siyah noktalarınızı temizlemek için bantlar kullanmalısınız.
 • Sivilcelerinizden Kurtulun.
  Sivilcelerinizden arınmak için onları sıkmak yapılan en büyük hatalardan bir tanesidir. Ucu beyazlaşmış sivilcelerinizi ise ufak bastırmalar ile çıkarabilirsiniz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi ise, asla tırnaklarınız ile sivilcelerinizi patlatmayın. Tırnaklarınız cildinize hasar ve iz bırakacağından dolayı ucu beyazlaşmış sivilceleri pamuk yardımıyla ufak darbeler ile patlatmanızı tavsiye edebiliriz.
 • Cildiniz için Egzersiz Yapın.
  Vücudunuz için yapacağınız egzersizlerin cildiniz için de faydalı olacağını asla unutmayın. Düzenli olarak egzersiz yapmak cildinizin sıkı ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
 • Az Miktarda Çikolata Tüketin.
  Çikolataların içindeki yağlardan dolayı sivilce yaptığını kaçınılmaz bir gerçek. Ancak, bitter çikolata tüketmeniz antioksidan barındırdığından dolayı cildiniz için yararlı olacaktır.
 • Bol Su Tüketin.
  Doğanın en güzel nimetlerinden olan su, insanın yapı taşlarından bir tanesi. Bu kadar önemli bir nimeti ise bol tüketmek cildimiz için fayda sağlayacaktır.
 • Cilt Maskeleri Yapın.
  Evinizde uygulayacağınız veya hazır olarak satın alacağınız maskeleri düzenli sıklıklar ile yapmak cilt sağlığı açısından bir hayli önemlidir. Haftalık bir veya iki defa uygulayacağınız bu maskeleri doğru ve düzenli olarak kullanmanız sonucunda cildiniz inanılmaz bir değişim gösterecektir. Bu değişim sayesinde istediğiniz görünüme kavuşabileceksiniz.
 • Yüzünüzü Fırçalayabilirsiniz.
  Yüz temizleme fırçaları ile cildinizi ufak darbeler ile fırçalayabilir bu sayede kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Bu işlemi haftanın belli günlerinde yapmanız dahilinde bir süre sonrasında cildinizin daha eşsiz bir görünüme kavuştuğunu sizlerde hissedeceksiniz.
 • Bitki Çayı Tüketin.
  Bitki çayı içmeniz cildinizi beslediği gibi aynı zamanda sağlıklı bir görünüme kavuşturmada bir numaralı etkenlerden bir tanesidir. Ayrıca içeceğiniz bitki çayının türü de bu konuda oldukça önemlidir. Sizlere cilt için çay tavsiyemiz ise yeşil çaydan yana olacaktır.
 • Aşırı Makyaj Yapmayın.
  Aşırı makyajın cilt için en büyük dezavantajlarından bir tanesi ise gözenekleri kapamasıdır. Gözenekleri kapadığından ötürü deri ve cilt nefes alamaz. Özellikle fondöten, pudra gibi gözenekleri kapayan makyaj malzemeleri kullanmak cildiniz açısından olumsuz etki yaratabilir. Bu tür makyaj malzemelerini oldukça az seviyede kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Düzenli Sıcak Su Duşları Alın.
  Sıcak suyun en büyük özelliklerinden bir tanesi ise tıkalı olan gözenekleri çok rahat bir şekilde açıyor olmasıdır. Bu sayede cildiniz rahat bir nefes alabilir ve yenileme yapabilir.
 • Badem Tüketmeye Özen Gösterin.
  Omega 3 ve E vitamini yönünden oldukça zengin olan badem ve fındık türevi yiyecekleri sık sık tüketmek sizleri güzel bir cilt sahibi yapabilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like