doğum sonrası estetik

Doğum Sonrası Estetik & Göbek Sarkması

By

Süslü annelerin doğum zamanı ve doğum sonrası en büyük sıkıntılarından biri, şüphesiz gebelik sırasında alınan kiloların sarkma ve çatlaklara sebep olmasıdır. Bundan dolayı da doğum sonrası psikolojik olarak estetik operasyonlara olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Süslü annelerinin en çok tercih ettiği estetik işlemler hakkında dört gözle beklenen her şeyi sizlere yazımızda listeledik!

doğum sonrası göbek sarkması
doğum sonrası göbek sarkması

Doğum sonrasında kadınlar, vücutlarında nelerden rahatsız oluyorlar?

Gebelik döneminde averaj 8-10 kilo alınıyor. Bazı kadınlar -ki bu yazıyı okuduğunuza göre siz bu kadınlardan değilsiniz- aldıkları kiloların çoğunu doğum esnasında rahatça verip eski görünümlerine anbean kavuşurken, tüm süre boyunca dikkat etmiş olduğu biçimde kilolarını veremeyen hanımlar da mevcut. Evet, yazımız sizin için!

Gebeliğin ve doğumun -doğum sonrasını da ele alabiliriz- kadınlarda yarattığı en önemli şikayetler buna psikolojik etkenler de sebebiyet vermekle beraber genellikle vücutta sarkma, deformasyon ve yağlanma gibi şikayetler olabiliyor. Doğum sonrası yapılan estetik operasyonlarında bayanların en çok karın germe ve meme dikleştirme yönünde istekleri olmakta.

doğum sonrası oluşan çatlaklar
doğum sonrası oluşan çatlaklar

Doğum sonrası meme estetiği

Memenin emzirme dönemindeki büyüklüğüyle kalması, sarkması yada hem sarkık bununla beraber içi boşalmış bir görüntüde olması doğum daha sonra çoğunlukla görülen sorunlardan.

Büyük memeli olan hanımlarda sarkma, çöküntü benzer biçimde problemler daha çok görülüyor. Ameliyat yalnızca küçük bir sarkma içinse çoğu zaman meme protezi uygulanıyor.
Sarkıklık ileri derecedeyse meme küçültme ve dikleştirme işlemleri yapılıyor.
Sarkıklığa ek olarak memenin içi boşalmışsa dikleştirmenin yanı sıra protez takviyesiyle memeye dolgunluk veriliyor.
Meme dikleştirme ve küçültme işlemleri ortalama 2-3 saat sürüyor. 1 gecenin arkasından taburcu olmak mümkün.
Meme dikleştirme ve karın germe ameliyatlarından sonra ortalama 2-3 gün arayla pansuman yapılıyor. Ortalama 12 gün sonrasında dikişler alınıyor. Operasyon hemen sonra görülen morluklar 3-4 hafta içinde tümüyle kaybolurken, ödem ve şişlikler de 2-3 ay içinde tamamen geçiyor.
Ameliyattan sonraki 1 aylık sürede özel bir sütyen kullanılması gerekiyor.
Hastalarda ciddi ağrı şikayetleri bulunmuyor.

doğum sonrası oluşan çatlaklara ne iyi gelir
doğum sonrası oluşan çatlaklara ne iyi gelir

Doğum sonrası karın estetiği

Doğum sonrası karın bölgesinde çeşitli deformasyonlar meydana geliyor. Özellikle ikiz bebek doğumu yapanlarda bombe şeklinde bir ggrup kalıyor. Karşılaşılan problemlere yönelik olarak anneler tarafından en çok karın germe ameliyatları yaptırılıyor.

Doğum ondan sonra düzgüsel kiloya gelindiğinde karın bölgesiyle grup arasındaki en önemli deformasyon, derinin büzüşmesi oluyor. Karın germe ameliyatıyla kaslar gerilirken, fazla cilt ve yağ dokusu ortadan kaldırılarak daha güçlü bir karın bölgesi oluşturuluyor.
Hamilelikten sonrasında fazla kiloların kalması karında sarkma ve bel-karın bölgesinde yağlanmaya sebep oluyor. Buna en iyi çözüm olarak karın germe işleminin yanında yağ aldırma (liposuction) da uygulanıyor.
Bazı hamileliklerde karın kaslarının yapışıklığı fazla açılıyor. Bu tip durumlarda darlaştırma işlemleri yapılıyor sadece açıklık kapatılamaz ise düz bir karın elde edilemiyor.
Liposuction ve karın germe ameliyatları yaklaşık olarak 2-3 saat sürüyor.
Hasta drenli olarak 1 gece hastanede kalıyor ve drenler 4-5 gün ondan sonra çıkartılıyor.
Karın bölgesindeki işlemlerde özel bir korse kullanılıyor. Hastaya 2 ay süresince mekik çekmemesi öneriliyor.

doğum sonrası estetik
doğum sonrası estetik

Doğum sonrası vajina estetiği

Vajina estetiği, doğum sonrasında vajina girişinde yırtık yahut istenmeyen izleri kaldırmak, genişleyen vajinayı eski haline getirmek için uygulanıyor.

Hanımların şikayetlerine bağlı olarak en sık meydana getirilen vaginaplasti işlemleri; labia minora (vajina iç dudaklarının küçültülmesi), labia majora (dış dudaklar) yağ enjeksiyonu ve vajina daraltma operasyonları.
Operasyondan sonraki ilk 15 gün hastalar için zor olabiliyor.
Ağrı kesici ilaçlarla ağrılar azaltılıyor.
Bu zamanda hastalar için en önemli şey, küvette yıkanmamak ve 1-1.5 ay cinsel ilişkide bulunmamak.

doğum sonrası göbek sarkması
doğum sonrası göbek sarkması

Kimler doğum sonrasında estetik yaptırabilir?

Herhangi bir gebelik beklemiyorsanız,
Sağlığınız açısından herhangi bir problem bulunmamaktaysa,
Sigara içmiyorsanız veya ameliyattan önce ve sonrasında birkaç hafta sigara içmemeyi kabul ediyorsanız,
Ameliyat olmanıza engel teşkil edecek bir kiloda değilseniz,
Gebelikten sonrasında vücudunun görünümünüzden rahatsızlık duyuyorsanız ve en önemlisi sonuçlar hakkında gerçekçi bir beklentiniz varsa, doğum sonrası estetiği için iyi bir aday olduğunuzu rahatça söyleyebiliriz.

hamilelik sonrası göbek sarkması
hamilelik sonrası göbek sarkması

Doğum sonrası çatlaklar hakkında birkaç sözlük yazarından alıntılar;

Ekşi alıntıları;

ananemden aldığım bir formülle önlenebildiğini öğrendiğim daha sıklıkla popoda ve göbekte oluşan beyazımsı izler. efendim böyle hamilelik esnasında alıyosunuz bir yumuşak uçlu banyo fırçası, duşta mütemadiyen genişleyecek yerlerinize hafif hafif masaj yapiyormuşsunuz. duş sonrasında da bebe yağlarından biriyle yine aynı bölgelere hafif hafif masaj. bu derinin elastikiyetini arttırıp çatlak oluşumunu engelliyormuş. oluşmuş olanlar nasıl yokedilir onu bilemedim.

hamilelik boyunca her gün düzenli olarak karın bölgesine kakao yağı sürerek oluşumu önlenebilecek çatlaklardır.

eskiden annelerimizin bildiğimiz mavi klasik yuvarlak kutudaki nivea gibi masum kremlerle oluşmasını önlemeye çalıştıkları çatlaklar..bebek ne kadar büyükse anne çatlakları için o kadar telaşlanır..çatlaklar kilo alıp vermede de görülebilirler. deriniz, genişleyen hacminize uyabilmek için gerilir ve çatlar…kilo verdiğinizde ve deri rahatladığında ise çatlaklar görünür olur..hamilelik yaşayan arkadaşlarım lierac markasının epey etkili çatlak önleyici krem / ampulünü kullanıyorlardı.

8 aya kadar sıfır çatlak. her gün en az 4 litre su, günde 3 kere hindistan cevizi yağı ile masaj, 8.aya girdiğim ilk gün kılcal damar gibi çatlak. bazen ne yaparsan yap olmuyor bazen…

bünye ile alakalı durumlar. ne yaparsanız yapın çatlıyor işte. laf aramızda çağla şıkel bile çatlamış. çok da takmamalı üç günlük dünyada.

doğum sonrası oluşan hasarlar
doğum sonrası oluşan hasarlar

Süslü sözlük alıntıları;

ben hindistan cevizi yağı sürüyorum ama emilimi çok geç oluyor. mustela falan almak istedim hind cevizi yağı daha organik diye tercih ettim lakin yok yani yağlanıp güreşecek gibi bekliyorum öyle emilim ohooo. tavsiyelere de açığım canlar

şans, genetik ne derseniz deyin, olacağı varsa oluyor gibi geliyor bana. kuzenim sadece bephantol sürdü ve sıfır çatlak. ben mustelalar lieraclar organik yağlar body butterlar, sonuç derin derin çatlaklar. ama kaşımamaya dikkat etmenizi öneririm.

hamileliğimin 20. haftasında beni hala tedirgin eden durum. şuan 3. aydan itibaren doktor bir arkadaşımın elindeki son kalan ürün ile başladığım lierac kullanmaktayım. 3. kutuma bugün başlayacağım. doktorum da ısrarla bunu tavsiye etti. aynı zamanda da zeytinyağı, badem yağı vs. kullanabilirsin dedi ama ben de yağlı güreş yapacak gibi dolanmamak için idare ediyorum. bulabilirsem palmer’s cocoa butter formula losyon da aşırı merak ettiğim ve lierac kadar olmasa da övülen bir ürün. içten beslemek daha önemli bol bol su için. bebek için olduğu kadar sizin için de önemli.

doğuma 2 hafta kala karın bölgemde o kadar çatlak oldu ki son 3 gün şakır şakır kanadı, hem de çok kilo almamama rağmen, ne sürersem süreyim fayda etmedi, vazelinler kremler her şeyi denedim zeytinyağının içine bile yattım ama yok bana mısın demedi, şimdi geçti neyse ki çok şükür, o yüzden oluyor maalesef sevgili süslüler.

duşta johnson baby bebe yağıyla bolca; karın bölgeme,göğüs ve bacaklarıma masaj yapardım,çıktıktan sonra da oriflame milk & honey vücut kremini sürerdim yine bolca. hiç bir yerimde çatlak oluşmadı.cildin elastikiyetini ne kadar arttırırsan o kadar iyi. pahalı kremler,losyonlar tamamen para tuzağı zerre kadar işe yaramıyorlar.

oğlum 4 haftalık, yani doğalı 4 hafta oldu o yüzden taze anne olarak ben de yazayım. hamileliğim 39+6’da bitti ve ben 15 kilo almıştım toplamda. ama hamilelik öncesi çok aktif bir spor ve beslenme düzenim vardı, kendimi çok fit hissediyordum, neredeyse karnımda six pack çıkacaktı 🙂 bunu neden mi yazdım? çünkü göbeğinizin büyümesi karın kaslarına bağlı da ondan. kibar, çatlaksız ciltli bi hamilelik için kremden çok spora yatırım yapın. bol bol yürüyün en azından. hamile pilatesi, yogası yapın. çatlak işi genetik evet, annenizde varsa sizde de olacaktır muhtemelen ama benim annemde inanılmaz çatlak olmasına rağmen ben sporla ve sadece hindistan cevizi yağıyla çatlak oluşumunu engellediğimi düşünüyorum. öyle kremlere gerek yok. ve unutmayın her şey cildiniz tarafından emiliyor, o kremleri sürmeyin göbeğinize..

doğum sonrası oluşan çatlaklar çözümü
doğum sonrası oluşan çatlaklar çözümü

Ayrıca, anneysen adlı blogdan alınan mükemmel bilgi;

Doğum ondan sonra karın bölgesi ve meme estetiğinde ameliyatların izi kalır mı?
İzler tamamen geçmese de 1-2 yıl içinde belirsizleşmeye başlıyor. İzlerin mümkün olduğunca bikini altında kalmasına dikkat edilmesi hasta memnuniyeti açısından önemli.

Karın bölgesi ve meme estetiği her yaştan anneye uygulanabiliyor mu?
Evet, bu estetikler her yaşta anneye uygulanabiliyor.

Sezaryen doğum yapanların vücudu düzgüsel doğum yapanlara göre daha mı çok deformasyona uğramış oluyor?
Hiç ilgisi yok. Sezaryen doğumun artması karın operasyonlarını artırdığı için böyle bir algı var. Yalnızca bazı durumlarda, sezaryen izleri kullanılarak karında yeni bir ameliyat izi oluşmasının önüne geçilmiş olduğu için sezaryen doğum yapanlar operasyon yaptırmaya daha açık ve korkusuz oluyorlar.

Yakın zamanda hamilelik düşünülmesi durumunda ne yapmak gerekiyor?
Yakın zamanda hamilelik düşünüyorsan güzel duyu işlem tercih etmemen gerekiyor. Arada uzun bir süre var ise estetik yaptırmanda bir sakınca yok.

Hastanın kalp, diyabet ve gerilim şeklinde kronik bir hastalığı var ise estetik ameliyat yapılabiliyor mu?
Kronik hastalığı olan fert denetim altındaysa, bu güzel duyu operasyonlar standart ameliyattakinden farklı bir risk taşımıyor.

doğum sonrası estetik
doğum sonrası estetik

Yazımıza burada son veriyor, sağlıklı günler diliyoruz 🙂

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like