boyunda sivilce çıkması

Boyunda, Ensede Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

By

Boynunuzda ve ensenizde sivilceler çıkıyorsa tam doğru yerdesiniz çünkü size sivilcelerin çıkma sebeplerini bu yazımızda anlattık. Boyun ve ense bölgenizde sivilce çıkıyorsa bunun başlıca sebebi vücudunuzun normalde olduğundan fazla olarak artış göstermesine bağlı olarak yağ salgılaması ve bu yağın tıkanan gözeneklerden çıkamayıp bakterilerin birikmesine neden olmasıdır diyebiliriz.

Boynunuzda Ve Ensenizde Sivilce Mi Çıkıyor?

Cilt yüzeyinde bulunan ve terin, yağın vücuttan atılmasında kullanılan gözenekler cilt bakımı düzenli şekilde yapılmadığında yağ kalıntısı, kir, ölü cilt hücrelerinin birikmesi sebebiyle tıkanır. Vücudun fazla yağ üretmesi ise genetik özelliklere bağlı olabileceği gibi şeker bakımından zengin bir beslenme sebebiyle de görülebilir.

ensede sivilce çıkması
ensede sivilce çıkma sebepleri, ensemde sivilce çıkıyor çözümü.

Boyunda Çıkan Sivilcelerin Nedenleri

Sizlere doğru bilgiyi aktarabilmek için araştırmalarımız süslü editörleri olarak devam etmekte ve alıntı yapmamız gerekirse ki;

Boyunda çıkan sivilceler vücudun fazla yağ üretmesi ve gözeneklerin tıkalı olması dışında hemde deterjan alerjisine işaret ediyor olabilir. Sizde alerjiye sebep olan bir deterjan kullandıysanız bunun sonucu olarak boyun bölgesinde sivilceler çıkabilir, göğüs bölgesi kızarabilir veya kumaşın yoğun temas ettiği bölgeler kaşınabilir. Eğer hassas bir cildiniz var ise hipoalerjenik deterjanlardan kullanmanızı öneririm. Alerjiye bağlı sivilceler yalnızca deterjan yüzünden çıkmaz, kullanmış olduğunuz parfüm, nemlendirici krem, güneş kremi, saç kremi ve saç şampuanı, çamaşır yumuşatıcıları gibi bu bölgeyle direkt veya dolaylı yoldan temas eden diğer ürünlerde sivilcelere neden olabilir. Ayrıca özellikle daha çok terlenen yaz mevsiminde terledikten sonra duş almamak sivilce riskini yükselten bir diğer faktördür.

boyunda sivilce çıkması
boyunda sivilce çıkması

Kadınlarda oluşan sivilcelerin erkeklere göre değişik bir sebebi daha var; adet döneminde yaşanan hormon dengesizlikleri. Adet dönemi yaklaştıkça ve adet dönemi sırasında artan hormon düzeyleri sivilce oluşumunu tetikler ve bu dönemde yüz bölgesi ilk sırada olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde sivilceler çıkabilir. Bu sivilcelere karşı yapabileceğiniz fazla bir şey yok ancak bu dönemde cilt temizliğine özel olarak önem gösterirseniz en azından sivilcelerin yayılmasını engelleyebilirsiniz.

Boyundaki Sivilceler Nasıl Geçer?

boyunda ve ensede sivilceler
boyunda ve ensede sivilceler, boyunda sivilce çıkıyor, ensede sivilce.

Boynunuzda, ensenizde veyahut vücudun herhangi bir diğer bölgesinde olsun cildinizi temiz tutarak sivilcenin doğal olarak geçmesini beklemekten başka bir çare bulunmuyor. Belki eczanelerde satılan kurutucu merhemleri veya doğal malzemelerle hazırlanan maskeleri uygulayarak iyileşme süresini hızlandırabilirsiniz ancak bu yöntemlerin etkisini göstermesi en az 1-2 günü bulacaktır. Bu dönemde sabırlı olmayıp sivilceyi sıkarsanız sivilcenin iyileştikten sonra iz bırakma riski artar. Onun için sivilce çıktıktan sonra nasıl geçireceğiniz yerine sivilcenin çıkmasını önleyecek yöntemler daha sağlıklı ve kalıcı bir çözüm sunar.

boyundaki sivilceler nasıl geçer
boyundaki sivilceler nasıl geçer, boyundaki sivilceleri giderme

Boyunda ve Ensede Sivilce Çıkmasını Engellemek

Boyun bölgesini sabah ve akşam olmak üzere günde iki sefer yıkayın. Bu bölgede kullanmış olduğunuz temizleme ürünlerinin çok kokulu ve renkli olmamasına özen gösterin.
Halihazırda sivilceler var ise eczaneden alabileceğiniz sivilce merhemini kullanabilirsiniz.
Sivilceleri mutlaka sıkmayın. Sivilceyi sıkmak bölgedeki tahrişin daha uzun sürmesinden başka bir işe yaramaz.
Yeterince su için. Vücudun ve cildin susuz kalması sivilce oluşumu tetikler.
Saçlarınız uzunsa sivilcelere temas etmemesini sağlayın çünkü saçta doğal olarak yağ bulunur ve fazla yağ sivilce nedenleri arasındadır. Aynı şey elleriniz içerisinde geçerli.
Kullandığınız şampuan, saç kremi ve diğer saç ürünleri cildinizde kalıntı bırakıyorsa bunları değiştirmeyi deneyin. Parfümlü saç bakım ürünleri cildi daha çok tahriş ettiğinden doğal, organik saç ürünleri alın.
Giydiğiniz tişörtlerin yakasının çok sıkı olmamasına özen gösterin. Ayrıca sentetik kumaşlar yerine nefes alan ve doğal pamuklu kumaşları tercih edin.
Sizde cilt tahrişine, kaşıntıya veya sivilceye neden oluyorsa deterjanınızı, çamaşır yumuşatıcınızı değiştirin.
Çok güçlü kokuları olan sabun, bakım kremi gibi ürünleri kullanmayın.
Terledikten sonra veya egzersiz sonrası kesinlikle duş alın.
Sivilceler özellikle çene bölgesine yakınsa hormon testi yaptırın. Bu bölgede çıkan sivilceler genelde hormon dengesizliklerinden kaynaklanır.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like