boy uzatmak

Boy Uzatma Yolları Nelerdir?

By

Selamlar, yazımızda evde doğal boy uzatma yöntemleri var mıdır? sporla boy uzar mı? boy uzatma teknikleri nelerdir? barfiks ile boy uzar mı? gibi soruları cevaplayacağız. Hepinize iyi okumalar!
Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu Türkiye’de nüfusun %60’ının boyundan memnun olmadığını bilmekteyiz. %60’ın hepsi olmasa bile birçoğu boyunun kısa olduğundan yakındığından dolayı çareyi internette doğal boy uzatma yöntemlerini aramakta bulmaya çalışıyor.
Boy uzatma konusunda temel olarak ele alınacak 2 soru vardır; boy kaç yaşına kadar uzamaya devam eder ve boy bazı yapılan faktörler (spor,beslenme vs) ile uzamaya devam eder mi?
Boyun uzama yaşı genel olarak ergenliğe kadar sürer bu da 19-21 yaş aralığına kadar süreceğini gösterir. Bu yaşlardan sonra büyüme bölgelerimiz kapanmaktadır, o yüzden vücudu esneyerek, ağaca kapıya asılarak, barfiks çekerek boy uzatmanız mümkün değildir.
Bu sebepten dolayı ergenlikten sonra boyunun kısa olmasını dert edenler; ağaca kapıya tırmanmayı, asılı kalmayı bırakıp boyunun nasıl aynı kalabileceğini yani nasıl kısalmayacağını düşünmelidir. Buraya not düşüyoruz boy kısalmasından kastımız boyun kısa görünmesidir (dikeğri durmak gibi)
Zira ergenlikten sonra boy uzaması durduğu zaman yapmış olduğumuz aktivitelerimiz alışkanlıklarımız (sigara-alkol aklınıza gelebilecek çoğu şey) postürümüzü bozar ve boyumuzun kısa görünmesine yol açar.

boy uzatma yolları

Ergenlikten önce boy uzamasını başta genetiğimiz olmak üzere beslenmemiz, günlük alışkanlıklarımız etkilemektedir. Neden başta genetiğimiz olmak üzere dedik çünkü genetik boy uzamasının %75’i dir. Gerisi dengeli beslenme ve spor/egzersiz alışkanlıklarıdır.

Boy biyolojik olarak nasıl uzar?
Bu soruyu en kısa şekilde, büyüme plaklarının gelişmesi sayesinde uzar diye cevaplayabiliriz. Büyüme plakları (epifiz/metafiz) boyun uzamasını sağlar. Bu plaklar geliştikçe hücreler kemik yapısını uzatır. Bu şekilde boy, kemik uzunluğunun artmasıyla doğru orantılı olarak uzar.

açık büyüme plağı

kapanmış büyüme plağı

Boy uzatma yolları nelerdir?
Boylarının uzamasını isteyen insanlar boy uzatma yolları, boy uzatma yöntemleri, boy uzatmak için yapılan egzersizler gibi soruların cevabını arar. Boy uzatma yollarını sizlere listelemek için burdayız. Sizlere 3 temel madde olarak listelediğimiz maddelerden sonra yapılması gereken şeyleri sade ve net bir şekilde anlayacağınızdan eminiz. Bu maddelerden sonra boy uzatma teknikleri / boy uzatmak için yapılan egzersizleri bulabilirsiniz.

Egzersiz: Boyumuzu uzatabilmek için fiziksel destek kesin şarttır. Bu sebepten dolayı boy uzatma tekniklerine, boy uzatmak için gerekli egzersizlere ciddi önem vermeli, bu teknikleri alışkanlık haline getirip gün içinde uygulamalısınız.
Beslenme: Boyun uzamasını istiyorsanız şayet ki ergenlik dönemindeyseniz sağlıklı beslenmeniz gereklidir. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli beslenmek, yeterli beslenmek de gerekir. Hakeza her şeyin fazlası zarar olduğu için yeterli beslenip her şeyin fazlasından sakınmalısınız.
Uyku: Vücudumuzda bulunabilecek olan kas hasarlarının ve yaraların iyileşmesi ve boyumuzun uzayabilmesinin en büyük yapıtaşı büyüme hormonlarıdır. Büyüme hormonları uyuduğumuz veyahut dinlendiğimiz zamanlar tam takır çalışmaktadır. Düzenli bir şekilde akşam 11’den sonra sabah 7’ye kadar yeterli olarak uyumanız gerekmektedir.

Boyum uzun mu? kısa mı?

Genel olarak arkadaş çevresine ve dünya geneline bakılarak karar verilemeyecek bir durum olan boy konusu hakkında ülkemizde 2004 ile 2006 yılları arasında geniş bir araştırma yapılmış ve ülke boy ortalaması belirlenmiş. Bu rakamlar ise erkekler için 172.6 cm, kadınlar için 161.4 cm olarak belirlenmiş.

süt ile boy uzar mı

Süt içmek boyu uzatır mı?

Süt içmek özellikle büyümenin yoğun olduğu dönemlerde yani ergenlik döneminde (19-22 yaşlarında) boy uzunluğunun artmasına yardımcı oluyor. Bu konuda yapılan birkaç araştırmayı sizinle paylaşıyoruz.

Araştırma 1: Yaş ortalamaları 9.5 olan 60 erkek ve 62 kız çocuk üstünde yapılan bir araştırmada çocuklar 3 yıl boyunca tükettikleri süt miktarı, boy, kilogram gibi veriler üstünde takip ediliyor. Takibin sonunda içtikleri ortalama inek sütü miktarına göre sınıflandırılan çocuklar (günlük <250 ml, 250-500 ml, 500-1000 ml, >1000 ml) sonuç olarak tüketimle orantılı olarak büyüdükleri görülmüş.

Araştırma 2: 92 çocuk üzerinde yapılan araştırmada (47 bey, 45 kız) çocuklar yüksek ve düşük süt tüketen (<500 ml, >500 ml) 2 küme olarak ayrılmışlar. Bu araştırma tam 3 sene sürmüş ve 3 sene süren bu araştırma sonucunda ise yüksek miktarda süt tüketen çocuklarda vasat 21.3 cm boy uzaması görülürken, düşük miktarda süt tüketen çocuklarda 18.8 cm boy uzaması görülmüş. Süt içmenin boy uzamasını tetiklemesinde içerdiği kalsiyum ve süt whey proteinin büyük etkisi Mevcut. Büyüme üzerinde büyük etkileri olan insülin benzeri büyüme hormonu 1 (IGF-1) salınımını arttırdığı görülen süt başka oldukça çok büyüme mekanizmasını da etkilemekte.

Artık boy uzaması ile ilgili bütün ayrıntıları öğrendiniz. Bilinçlenin ve bilinçlendirin! İyi günler dileriz!

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like